Legislativa Crosgolfu
Legislativa Crossgolfu je tvořena třemi dokumenty. Jedná se o PRAVIDLA CROSSGOLFU, SOUTĚŽNÍ ŘÁD a STANOVY Internacional Crossgolf Federation.
Schváleno na shromáždění ICF (International Crossgolf Federation) 26.12.2015
1 PRAVIDLA CROSSGOLFU
1.1 § Předmět pravidel
Tato pravidla pro hru „CROSSGOLF“(dále jen CG) jsou závazná pro soutěže vyhlášené ICF.
1.2 § Základní pojmy
Pro účely těchto pravidel se rozumí :
a) MÍČ – je kulatý předmět, který je schválen ICF nebo ho za míč prohlásí před hrou většina hráčů.
b) HŮLE – je předmět bez pohyblivých částí, který za svoji hůli prohlásí hráč. Hráč může mít pouze jednu hůli. Hráč může v průběhu hry prohlásit svoji hůli za zničenou a prohlásit si novou hůli za svoji. Zničenou hůli není již možné za hůli prohlásit.
c) HRÁČ – je člověk, který vyhovuje soutěžnímu řádu ICF a je zapojen ve hře. Družstvo je více hráčů, kteří se pravidelně střídají v úderech.
d) ODPAL – se skládá z minimálně jednoho úderu a činností s tim související
e) ÚDER – je jakákoliv činnost, kterou provádí hráč s úmyslem uvést míč do pohybu nebo změnit směr pohybu míče. Je zakázán časově delší dotyk míče s hůlí, při kterém hůle spolu s míčem zrychlují pohyb (tzv.tahák).
f) TRAŤ – je požadovaná dráha míče, která je daná omezeními. Jestli dráha míče splní daná omezení musí být jednoznačně posouditelné. Trať musí být postupně zdolatelná i špatnými údery.
g) CÍL – je poslední omezení tratě, po jehož splnění hra končí.
1.3 § Princip hry
Cílem hry je, aby hráč (nebo družstvo) na co nejmenší počet úderů dopravil svůj míč po zadané trati do cíle.
1.4 § Příprava na odpal
Hráč si může před odpalem posunout míč po dráze dlouhé max. 30 cm na místo, které nebylo hráčem nebo spoluhráčem upraveno. Posunou lze jen míček, který není v pohybu.
Př.: |
míč v pohybu
|
míč v klidu
|
Při promachu (úmyslném) musí být míč po úpravě o max. dráze 30cm fyzicky umístěn a bez pohybu a bez držení, tzn. zákaz toto provést virtuálně a upravit si míč po dráze ((počet promachů x 30cm)+30cm) (NENÍ OFICIÁLNÍ FORMULACE).
Hráč může při přípravě na úder upravit terén za míčem. Tato úprava může být provedena pouze hůlí nebo míčem.
Před úderem hráč nahlas řekne kolikátý úder od začátku hry chce zahrát. Poté soupeři musí uvolnit trať tak aby nedošlo k jejich dotyku s míčem a ani k jinému ovlivnění pohybu míče.
1.5 § Odpal
Hráč provede úder a tím začíná odpal. Jestliže poté letí míč vzduchem a nic neovlivnilo jeho dráhu může spoluhráč zahrát hůlí tzv. „volej“. Jeden „volej“ se nepočítá za úder. Hráč může zahrát úder míče, který je v pohybu. Jiné ovlivnění pohybu míče něž hůlí není přípustné.
Odpal končí jestliže :
1) se míč nepohybuje a hráč (následující v družstvu) chce z tohoto místa hrát.
2) se míč dotknul kohokoliv v družstvu nebo jeho výstroje s výjimkou hůle. V tom případě si hráč (družstvo) připočítává tři údery navíc a hraje z místa kde začínal odpal.
3) se míč dotknul protihráče nebo jeho výstroje a hráč (následující v družstvu) prohlásí před další činností odpal za skončený. V tom případě hráč (družstvo) hraje dál z místa, kde došlo k dotyku protihráče s míčem. Družstvo jehož hráč je trefen soupeřovým míčem si připočítá trestný úder.
4) Na výstroj označující překážku se nevztahují body 2) a 3).
5) hráč (družstvo) nemůže míč okamžitě najít. V tom případě může hledat míč dokud není nutné zahrát svůj další úder. Hledání míče musí být prováděno tak, aby nedošlo k změně, která ovlivní následující odpal. Když míč není nalezen tak si hráč (družstvo) připočítává tři údery navíc a hraje z místa kde začínal odpal.
6) hráč (následující v družstvu) prohlásí kdykoliv odpal za ukončený. V tom případě si hráč (družstvo) připočítává tři údery navíc a hraje z místa kde začínal odpal.
1.6 § Pořadí odpalů a časové limity
Hráči se v družstvu v úderech pravidelně střídají. Při hře může dojít k vynechání úderů některých hráčů, údery se však počítají jako by tito úder hráli. I u vynechaného úderu může dojít k přípravě na úder, přičemž místo vynechaného úderu nemusí fyzicky existovat. Pořadí po připočítaných trestný úderech je jako kdyby ty údery hráči hráli.
Nejdříve hraje hráč (družstvo) jejichž míč je nejvíce vzdálen od následujícího omezení tratě. Jestliže je družstvo na řadě musí zahrát úder do 3 minut, nezahraje-li budou počítány údery jako kdyby zahrál. Údery si hráč (družstvo) počítá sám.
1.7 § Změna míče během hry
V případě že hráč (družstvo) chce hrát s novým míčem, tak si připočítává tři údery. Trestné údery se v případě ztráty míče nesčítají.
1.8 § Stejný počet úderů v cíli
Při stejném počtu úderů v cíli se o pořadí rozhoduje tzv. „rozstřelem“. Rozstřel je veden z dohodnutého místa do cíle. Když nedojde k dohodě hraje se rozstřel od předposledního omezení tratě. Při další rovnosti úderů se rozstřely opakují do rozhodnutí.
1.9 § Závěr
Tato pravidla nemůžou postihnout všechny možné herní situace. Proto se hráči v nejednoznačných situacích řídí svým smyslem pro čestnou soutěž. Sporné situace se doporučuje si předem nechat rozhodnout ředitelem trati nebo protihráči. Minimální sankcí za nedodržení pravidel je připočítání tří úderů a zahrání sporného odpalu znova. Maximální sankcí je vyloučení ze soutěže. Sankci lze uložit i za nebezpečné chování při hře.
2 SOUTĚŽNÍ ŘÁD
2.1 § Předmět řádu
Tento řád stanovuje podmínky při oficiálních soutěžích ICF.
2.2 § Míč
Za crossgolfový míč je prohlášen míč tenisový. Pro soutěže zajišťuje míče ICF.
2.3 § Hráč
Hráč si může na soutěž přivést nehráče „nováčka“, zasvětit ho do pravidel a hrát s ním. Hráčem se stane člověk starší 15ti let, který odehraje alespoň jednu celou oficiální soutěž ICF.
2.4 § Mistrovství světa
Mistrovství světa je pořádáno jednou v kalendářním roce. Soutěží dvoučlenná družstva. Hráči se sami přihlašují před startem. Vítězi mohou používat titulu „mistr světa“ dokud se nestane mistrem světa někdo jiný. Dvojice mistrů světa může společně obhajovat pouze 1x.
2.5 § Světový pohár
Když se do soutěže přihlásí 6 a míň hráčů, tak družstva tvoří jednotlivci. Při více přihlášených hrají dvoučlenná družstva (sudý počet) nebo dvoučlenná družstva+jeden jednotlivec (lichý počet). Dvojice hráč-nováček hrají spolu. Ostatní jsou do závodu nasazeni podle aktuálního žebříčku SP. Při lichém počtu hraje sám hráč uprostřed nasazených. Ostatní se losují tak, že hráči z první poloviny žebříčku si losují k hráče z poloviny druhé. Losuje se od nejlepšího, tak aby pokud možno nehráli spolu dva stejní hráči po dvě ceny za sebou. Za závod SP je přidělován počet bodů, který se rovná počtu poražených družstev + jeden bod. Vítěz má + jeden bod navíc. Při nižším počtu družstev se pro přidělování bodů doplní na poslední místa fiktivní družstva do celkového počtu 6 družstev.
Žebříček SP se hodnotí podle kritérií : 1.počet bodů, 2.počet vítězství, 3.průměr na soutěž, 4. předchozí umístění, 5. věk.
2.6 § Organizační zajištění
Pro soutěž (trať) je ICF určen ředitel trati. Ten před startem řídí rozdělení hráčů do družstev. Dává k dispozici míče. Určuje jejich pořadí na startu. Definuje trať, která musí být prostoupitelná pouze přípravou na odpal (§1.4 pravidel). Definuje trať s takovým předstihem, aby nedošlo k újmě žádného z hráčů. Řeší nedodržení pravidel a sankce. Eviduje pořadí a počty úderů v cíli. Určuje odkud je hrán rozstřel.
Jakýmkoliv hráčem může být svoláno shromáždění hráčů. Při hlasování má nadpoloviční většina hráčů pravomoci vyšší než ředitel trati.
Vítěz VC a MC má za povinnost dodat do 10ti dní presidentovi příspěvek do udavátoru. Při nesplnění bude vymáhána sankce půl litru alkoholického nápoje min.37% (obj.). Na soutěže ICF se nevztahují pravomoci „Antidopingového výboru ČR“.
2.7 § Závěr
Tento soutěžní řád nemůže postihnout všechny možné situace. V ostatních situacích rozhoduje prezident ICF. Tento soutěžní řád může být změněn shromážděním ICF.
3 Stanovy ICF (Internacional Crossgolf Federation)
3.1 § Shromáždění
Shromáždění ICF se koná nejméně jednou ročně, nejlépe po poslední soutěži světového poháru. Další shromáždění může svolat nadpoloviční počet hráčů v aktuálním žebříčku. Tato shromáždění jsou nejvyšším orgánem ICF. Shromáždění rozhoduje nadpoloviční většinou přítomných hráčů. Rozhodování se provádí hlasováním.
Pravomoci shromáždění jsou především změny pravidel, změny soutěžního řádu, změny stanov, volba orgánů ICF a změny pravidel hospodaření.
Mimo volby řídí shromáždění prezident.
3.2 § Program shromáždění
Prvním bodem programu shromáždění jsou zprávy prezidenta ICF a jeho realizačního týmu. Druhým bodem je abdikace presidenta. Třetím bodem volba prezidenta. Další neopominutelné body programu jsou návrhy na hlasování podané hráči.
3.3 § Prezident
Volbu prezidenta řídí nejstarší přítomný hráč, který není prezidentem a ani není kandidátem. Shromáždění volí prezidenta dvoukolovým většinovým systémem. Do prvního kola volby se může přihlásit jakýkoliv hráč. Do druhého kola postupují dva kandidáti s největším počtem hlasů.
Pravomoci a povinnosti prezidenta :
1) používat titul „prezident“; určit si svůj realizačním tým (viceprezident a pokladník).
2) po zvolení řídit shromáždění; respektovat rozhodnutí shromáždění; vyhlašovat soutěže ICF; určovat ředitele trati; vést žebříček světového poháru; vyhlašovat vítěze MS a SP; vybírat finanční příspěvky hráčů do fondu; vést evidenci příjmů a výdajů fondu; používat prostředky fondu pro zajištění soutěží a činnosti ICF; na shromáždění podat zprávu o činnosti a hospodaření; na vyžádání hráče poskytnout aktuální pravidla, soutěžní řád a stanovy. Prezident může delegovat některé pravomoci a povinnosti na třetí osobu.
3.4 § Závěr
Věci neřešené ve stanovách se řeší dohodou většiny přítomných hráčů.
29.12.2014 v Liberci |
International Crossgolf Federation - Martin Spálenský |
tel. 484845577, 604239227 |