Historie
Historie crossgolfu je přebohatá a sahá do hluboké nepaměti. Již v dobách úsvitu lidských dějin, kdy se lidé mezi sebou sotva dorozuměli, kvetl tento ušlechtilý sport a inteligentní zábava, ze kterého, nutno podotknout, se vyvinula celá řada dnes provozovaných sportů. Důkazem nám může být tato krásná ruční práce – hůle z pravěku, z období magdalénia.
Crossgolf jako kultovní záležitost byl spojován s koněm, proto tuto hůli zdobí jeho podoba.
Jinou upomínku na prehistorii crossgolfu najdeme v Saltadori, jak si lze povšimnout, je zde pravěkým umělcem vypodobněn crossgolfový hráč hned s několika hůlemi najednou, což je dnes v crossgolfu nepřípustné. Jiný výklad této jeskynní malby je takový, že se jedná o vyobrazení crossgolfového hráče při přípravě na Velkou cenu, který zkouší hůle, aby zvolil tu pravou pro hru. Z období pravěku se nám bohužel nezachovala pravidla ani v ústním podání, proto o významu malby se můžeme jen dohadovat.
Z období pozdějšího již máme písemné záznamy úplné, známe pravidla, jsou zapsána klínovým písmem. V době starověké byl crossgolf již hojně rozšířen, záznamy pocházejí z Babylónu i z Persie.
Zde dlužno podotknout, že se badatelé nesprávně domnívají, že na vyobrazení je hra podobná hokeji! My samozřejmě víme, že se jedná o starověkou formu crossgolfu.
Megalitické stavby neolitu, např. Stonehenge u Salisbury, byly později hojně využívány Kelty holdujícími crossgolfu a vznikla tak varianta hry tzv. minicrossgolf.
V Egytptě byl crossgolf oblíbený zejména ve vyšších kruzích, například egyptský faraón Tutanchamón na obrázku pevně svírá v ruce crossgolfovou hůli jako odznak moci. Další z panovníků je vyobrazen se zlatou crossgolfovou hůlí, která náležela vítězi Velké ceny.
Egypťané byli v crossgolfu nepřekonatelní, dotáhli k dokonalosti zejména odpaly míče přes řeku Nil a zanechali o tom budoucím pokolením zevrubné zprávy. Neúspěšný odpal přes Nil hráč vyřešil tak, že nelenil, naskočil na loďku a jal se odpalovat míč z vody. V záznamech o Velkých cenách se často hráči zmiňují o potyčkách s krokodýly. Když míč sežral krokodýl, hráč musel hlásit ztrátu míče, připočítal si, na rozdíl od současných pravidel, 5 úderů a bylo téměř jasné, že na prvních třech místech výsledkové listiny nebude jeho jméno figurovat.
Ani starověké Řecko nezůstalo v crossgolfu pozadu, tato hra byla pěstována jak mezi pozemšťany, tak mezi Olympskými. Velkými favority byla bohyně Athéna, Hérakles a Poseidon.
Starověcí Bohové tak holdovali crossgolfu, že rozčílili samotného Dia, který v této hře nikterak nevynikal. Často vedli dlouhé diskuse nad míčkem a zanedbávali své božské povinnosti. Z rozmaru dokonce ničili chrámy, aby měli pro své crossgolfové hrátky vhodné trasy.
Rozlícený Zeus sám osobně zničil všechny crossgolfové hůle a pod pohrůžkou vyhoštění z Olympu tuto hru zakázal. Na dlouhá staletí upadl crossgolf v zapomnění. Sem tam se objevil nadšenec, který se snažil obnovit jeho slávu, ovšem v povědomí lidí bylo nejasné tušení uvalené kletby.
Až s příchodem novověku se obnovila sláva crossgolfu. Jeho rozmach byl takový, že dokonce i ženy zatoužily hrát crossgolf: rovnoprávnost žen v hraní crossgolfu byla hlavním důvodem vzniku dívčí války u nás. Do čela se postavila statečná Vlasta a třímaje crossgolfovou hůli snažila se vydobýt pro ženy možnost účastnit se crossgolfových klání. Dívčí válka však dopadla nezdarem a tak si ženy musely počkat až do 50.let 20.století, kdy bylo emancipační hnutí žen konečně úspěšné.
Crossgolf vždy byl a bude hrou vpravdě královskou, stačí jen pohlédnout na Jindřicha IV., který se nechal vyobrazit namísto s žezlem, s crossgolfovou hůlí.
Crossgolfová Velká cena vždy byla a bude významnou společenskou událostí, mnohé rodiny se nechaly při této příležitosti poprvé v životě vyfotografovat.
Crossgolf byl a vždy bude spojován s velkými jmény naší i světové historie: Praotec Čech, Karel Veliký, Bernard z Clairvaux, Jan Žižka z Trocnova, Dante Alighieri, Jan Amos Komenský, Louis Pasteur, Jára da Cimrman, Winston Churchill, John Lennon a další.
Crossgolfových příznivců přibývá i v současnosti, proto máte-li zájem začlenit se do nejlepší společnosti, kontaktujte nás crossgolf@email.cz.